09.03.2024., diWine bar, Zagreb
Piše: Ivana Pranjić
Fotografije: Irena Lučić
Pelješki vinari ove godine slave izvanredne uspjehe, a centar pozornosti je najstarija hrvatska oznaka izvornosti za vino, Dingač. Ovaj položaj na Pelješcu, domaćin najznačajnijoj sorti hrvatskog crnog vina, plavcu malom, iznjedrio je vina koja oduševljavaju svjetsku scenu vinskih entuzijasta.
U slikovitom mjestašcu Potomje, na strmim padinama koje se obrušavaju prema moru, raste grožđe koje nosi karakterističan pečat sunca, mora i kamenih tla – fenomen poznat kao trostruka insolacija. Ovaj spoj pruža visoke razine sladora, stvarajući vina koja su snažna, tanična i bogata alkoholom. No, osim prirodnih darova, ključnu ulogu u stvaranju ovih vrhunskih vina imaju i sami vinari. Njihov neumorni rad, posebno prilikom ručne berbe u izazovnim uvjetima, te vještina podrumarenja, ključni su čimbenici u stvaranju svjetski cijenjenih etiketa.
U subotu 09.03., osam peljeških vinarija predstavilo je svoja najbolja vina, uključujući i niz izvrsnih Dingača, na događanju u Zagrebu poznatom kao Vinska Shpitza. Ovaj edukativni događaj privukao je brojne posjetitelje – sommeliere, vinske profesionalce i novinare iz eno-gastro svijeta – koji su s oduševljenjem kušali vrhunska pelješka vina.
Slobodan Rosić, dugogodišnji promotor vina i voditelj udruge Plavac Mali – Pelješac, pozvao je prisutne da se pridruže nadolazećem Danu kamenica koji se održava u Stonu. Dan kamenica, poput Dingača, postao je senzacija na svjetskoj razini. Ovo događanje privlači posjetitelje iz cijele regije i igra važnu ulogu u promociji Pelješca kao istaknute eno-gastronomske destinacije.
“Danas u diWine Baru možete uživati u pelješkim plavcima, ali i autohtonom rukatcu i pošipu. Idemo vas pozvati da budete naši gosti na Danima kamenica sljedećeg vikenda, 16.03. i istražite savršenu kombinaciju kamenica i vina koja će osvojiti vaše nepce. Nadamo se također skorom obilježavanju 60-godišnjice ZOI Dingač, planirane za travanj ove godine”, izjavio je Rosić.
Vinska Shpitza u diWine baru ostvarena je u suradnji s Turističkom zajednicom Dubrovačko-neretvanske županije i udrugama Plavac Mali Pelješac i Pelješki vinski puti. Ovo događanje nije samo prilika za uživanje u vrhunskim vinima, već i za istraživanje bogate kulturne i gastronomske baštine ovog čarobnog dijela Hrvatske. Pelješki vinari, kroz svoja vina, donose dio svoje strasti, tradicije i ljubavi prema zemlji, što čini svako iskustvo kušanja vina na Pelješcu nezaboravnim.
Više informacija pronađite na službenim stranicama diwine Project.